Lekomania w Polsce – temat tabu, które leki sprzedają się najlepiej?

Mimo wszystko, ilość medykamentów, dostępnych zarówno bez recepty jak i środki dostępne na receptę lekarską, rośnie z dnia na dzień. Zazwyczaj, jak podają w swoich raportach firm farmaceutycznych, rośnie z dnia na dzień.

Najlepiej sprzedają się leki

  • przeciwbólowe,
  • opipoidy,
  • benzodiazepiny.

Wszystko odbywa się zazwyczaj w zaciszu gabinetów lekarskich. Również reklamy koncernów farmaceutycznych, umieszczanych w Internecie i telewizji, przynoszą zamierzony efekt. Warto zaznaczyć, że pieniądze zainwestowane w te reklamy, zwracają się firmom w pierwszym kwartale.

Czy zatem można wysnuć teorię, że te grupy specjalistów ds. reklamy, wykorzystują psychologię tłumu, aby tylko osiągnąć zamierzony efekt sprzedaży?

A może to nasze społeczeństwo jest tak podatne na manipulacje? Lekarze zaznaczają, że większość medykamentów sprzedawanych bez recepty, dla ludzi zdrowych, nie przynosi zamierzonych efektów zdrowotnych.
Inna kwestia dotyczy benzodiazepin. Firmy i koncerny farmaceutyczne mają świadomość, że reklamy leków na receptę jest nielegalna w świetle prawa. Dlatego stosują inny zabieg. Skoncentrowany on jest w grupę lekarzy, którzy mają prawo do wystawienia recept. Czy jednak kontrakty pomiędzy koncernami a lekarzami są etyczne…?

Lekomania w Polsce, jak wspomniałem na samym początku, jest tematem tabu

Jest to błąd, który bardzo rzadko jest poruszany w mediach. Dlatego bo lekomania, podobnie jak inne uzależnienia, są chorobą. Czy sama profilaktyka w świetle reklam jest wystarczająca? Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest nagłośnienie problemu i apel do środowiska lekarzy.

Więcej artykułów o zdrowiu człowieka znajdziesz w serwisie objaw.pl.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.