Orzechy ziemne – dlaczego warto po nie sięgać?

Orzechy ziemne, często nazywane fistaszkami, są dość specyficznym składnikiem naszej diety. Choć wielu z nas traktuje je jako orzechy, są one w istocie… nasionami roślin strączkowych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Orzechy ziemne i ich charakterystyka

Orzechy ziemne to wspaniały składnik zdrowej diety, który w naszych kuchniach bardzo często pojawia się jako chrupiąca przekąska lub jako masło orzechowe. W każdej formie świetnie smakuje, dostarcza nam sporo energii, witamin oraz minerałów.

Orzechy te, będące w istocie nasionami orzechy podziemnej, należą w zasadzie do rodziny bobowatych. Uprawia się je głównie na terenie USA oraz Ameryki Południowej, z uprawami fistaszków można się też spotkać w Chinach oraz w Indiach. Popularnymi składnikami diety są jednak fistaszki na całym świecie. Jakie czynniki zadecydowały o ich popularności?

Fistaszki i ich wartość odżywcza

Orzechy ziemne mają bardzo dużą wartość odżywczą. Są one przekąską dość kaloryczną, mogą nam zatem dostarczyć sporo energii. W fistaszkach znajdują się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym nasze serce otrzymuje solidne wsparcie w walce z codziennymi wyzwaniami, a nasza skóra może się szybciej regenerować.

W fistaszkach można znaleźć sporo witaminy E, chroniącej przed procesem starzenia się oraz tymi chorobami, za rozwój których odpowiedzialne są wolne rodniki. Dodatkowo w orzeszkach tych znajdziemy sporo witamin z grupy B oraz tak wartościowych składników mineralnych, jak selen, cynk czy fosfor.

Fistaszki są też jednym z najlepszych źródeł witamin z grupy B, które – jak wiadomo – mają istotny wpływ na nasz układ nerwowy. Szczególnie cenna jest znajdująca się w fistaszkach niacyna, dzięki której stają się one skuteczną bronią przed migrenami oraz depresją. Dla sportowców orzechy te są natomiast ważnym składnikiem diety ze względu na zawartość argininy –substancji, dzięki której zwiększa się nie tylko ukrwienie mięśni, ale i ich wytrwałość podczas treningu.

Więcej artykułów o zdrowej żywności znajdziesz w serwisie https://www.objaw.pl/.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.