Możliwe problemy z zastawką serca
Każda z czterech zastawek serca (aortalna, płucna, mitralna i trójdzielna) jest podatna na wystąpienie problemów. Czasami droga przez zastawkę może się zwężać, co prowadzi do stanu zwężenia. Zastawka może też nie zamykać się całkowicie, co powoduje cofanie się lub przeciekanie krwi, zwane niedomykalnością. Osoby z wadami zastawek serca często nie zauważają żadnych objawów, aż do momentu pogorszenia się stanu zdrowia.
Objawy niedoboru tlenu.
Uszkodzone zastawki serca zaburzają prawidłowy przepływ krwi do i z serca. W rezultacie w lewej komorze serca — części serca, która w normalnych warunkach wysyła krew z aorty do reszty ciała — może niekiedy dochodzić do wzrostu ciśnienia.
Może to spowodować cofnięcie się krwi do płuc, co zaburza oddychanie. Duszność często występuje u osób ze stenozą aortalną, choć może być także objawem problemów z zastawką płucną i mitralną.
Silnie zwężone zastawki serca mogą ograniczyć przepływ krwi z serca do tego stopnia, że mózg zostanie pozbawiony tlenu. Może to spowodować omdlenie lub utratę przytomności. Długotrwała i ciężka utrata tlenu może powodować objawy sinicy, w tym niebieskawy wygląd ust lub twarzy.
Inne organy ciała mogą być również pozbawione tlenu, co może powodować objawy zmęczenia i osłabienia. Słaba wydolność serca i słabe krążenie krwi w organizmie mogą powodować u niektórych osób bladość i chłód skóry w dotyku.
Ból w klatce piersiowej.
Wiele rodzajów problemów z zastawkami, w tym niedomykalność i zwężenie zastawki aortalnej, wypadanie płatka zastawki mitralnej oraz zwężenie i niedomykalność zastawki płucnej, może powodować objawy w postaci bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej. Ten rodzaj bólu w klatce piersiowej, znany jako dławica piersiowa, występuje, ponieważ do części mięśnia sercowego nie dociera wystarczająca ilość krwi bogatej w tlen.
Objawy dławicy piersiowej mogą nasilać się podczas umiarkowanej aktywności lub ćwiczeń fizycznych, ponieważ serce musi pracować jeszcze ciężej, aby przepompować wystarczającą ilość krwi przez uszkodzone zastawki.
Nieregularne bicie serca i szmery.
U osób ze zwężeniem zastawki płucnej lub niedomykalnością zastawki mitralnej mogą wystąpić szmery w sercu, czyli drgający dźwięk, który może być wykryty przez lekarzy osłuchujących serce za pomocą stetoskopu. Szmery są zwykle oznaką nieprawidłowego lub turbulentnego przepływu krwi przez serce.
U osób ze zwężeniem zastawki trójdzielnej może wystąpić szmer, któremu towarzyszy uczucie trzepotania na szyi, objaw spowodowany nieregularnym pulsowaniem krwi w żyle szyjnej. Objaw ten może wystąpić również u osób z niedomykalnością zastawki trójdzielnej, u których występuje również wysokie ciśnienie w tętnicach płucnych, co jest stanem zwanym nadciśnieniem płucnym. U osób z niedomykalnością zastawki aortalnej mogą wystąpić objawy szybkiego bicia serca i przyspieszonego pulsu, natomiast u osób z wypadaniem płatka zastawki mitralnej, przewlekłym schorzeniem, w którym zastawka mitralna nie zamyka się prawidłowo, umożliwiając przeciekanie krwi do lewego przedsionka, występuje szybki puls lub arytmia, czyli nieregularne bicie serca.
Chcesz więcej zdrowia w swoim życiu? Znajdź je na ploteczek.pl!
Opuchlizna.
U osób z wadami zastawki trójdzielnej i płucnej może wystąpić obrzęk lub opuchlizna. Niedomykalność zastawki płucnej może przeciążyć prawą stronę serca, powodując jej niewydolność. W takiej sytuacji w organizmie gromadzi się płyn, powodując obrzęki rąk, stóp, nóg i brzucha.
U pacjentów z niedomykalnością zastawki trójdzielnej i nadciśnieniem płucnym mogą również wystąpić obrzęki ogólne ciała oraz obrzęki w okolicy brzucha, kostek i stóp. Obrzęk może być również związany ze zmniejszonym wydalaniem moczu.