Czy masło jest zdrowe i czy warto je jeść?

Na temat szkodliwości masła od lat trwają spory na całym świecie. Dietetycy ustawiają się zwykle po jednej z dwóch stron i jedni twierdzą, że dobra dieta powinna bazować właśnie na produktach pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy drudzy skłaniają się bardziej ku żywieniu wegańskiemu bądź wegetariańskiemu.

Czy warto jeść masło dla zdrowia? – podstawowe informacje

A kto z nich ma rację? Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku. To, czy masło jest zdrowe, zależy przede wszystkim od tego, w jakich ilościach się je spożywa i w jakiej formie się je przyswaja. Masło to rodzaj tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Wytwarza się je ze śmietanki, której źródłem jest z kolei przeważnie mleko krowie (dlatego też masło może nie być dobrym wyborem dla osób uczulonych na laktozę). Masłem można nazwać smarowidło, w którym wystąpi przynajmniej 80% tłuszczu zwierzęcego. Jeżeli tego tłuszczu jest mniej, produkt określa się mianem smarowidła bądź margaryny.

Czasami producenci próbują też zwodzić klientów i nazywają swoje wyroby np. „smarowidłem maślanym”. Na takie zagrania trzeba uważać, aby nie dać się oszukać. Skoro masło składa się przede wszystkim z samego tłuszczu, będzie ono zawierać głównie nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Tych pierwszych jest w nim niestety znacznie więcej i to właśnie sprawia, że nie masło bardzo często uznawane jest za niezdrowy produkt. Tłuszczów nasyconych nie da się całkowicie unikać, ale należy je przynajmniej ograniczać. Dieta nie powinna zawierać ich więcej niż 10% i tej zasady warto kategorycznie przestrzegać. Na masło muszą w szczególności uważać te osoby, które na co dzień raczej nie odmawiają sobie mięsa.

Więcej artykułów, z poradami jak poprawić własne zdrowie, znajdziesz w serwisie www.piekniejsza.pl.

Podsumowanie artykułu na temat masła w diecie

W tych produktach pochodzenia zwierzęcego też kryje się bowiem spora ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Czy masło jest zdrowe? Zdrowe raczej nie, ale jeżeli jest używane w niewielkich ilościach wyłącznie na kanapkach, spokojnie można je dalej spożywać i to bez żadnych wyrzutów sumienia. Dieta nie musi być przecież idealna. To bardzo ważne, aby każdy tak ją sobie skomponował i ułożył, by była ona dla niego również smaczna.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.