Zdrowie kobiety. Znaczenie wiedzy na temat rodzaju piersi

lekarka

Jeśli jesteś kobietą, prawdopodobnie nie przywiązujesz zbyt dużej wagi do rodzaju piersi, które posiadasz. Znajomość typu piersi jest jednak kluczem do wczesnego wykrycia wszelkich patologii, takich jak rak. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo różne rodzaje piersi i sposoby sprawdzania, które z nich występują u danej osoby.

Jak wyglądają piersi?

Piersi składają się z dwóch rodzajów tkanek.

  1. Tkanka tłuszczowa, która składa się z komórek gromadzących lipidy. Główną funkcją tej tkanki jest ochrona piersi.
  2. Druga tkanka to tkanka gruczołu sutkowego, składająca się z zrazików, które są odpowiedzialne za wytwarzanie mleka w piersiach, dzięki czemu mogą odżywiać dziecko.

Zdecydowana większość nowotworów piersi powstaje w gruczole piersiowym i jest klasyfikowana w zależności od tego, w którym miejscu w piersi zostały utworzone lub powstały.

Jak rozpoznać typ piersi?

Na podstawie mammografii kobieta może stwierdzić, jaki typ piersi ma. Jeśli tłuszcz w tkance jest czarny, pierś jest tkanką tłuszczową, natomiast jeśli tłuszcz jest biały, tkanka jest tkanką piersi. Dlatego też ważne jest, aby od czasu do czasu badać piersi. W zależności od ilości posiadanego tłuszczu wyróżnia się cztery rodzaje piersi.

  1. W typie A większość tłuszczu jest czarna, a tkanka jest tłuszczowa.
  2. W typie B pierś ma dużą ilość tkanki tłuszczowej, choć występują w niej części z tkanką włóknistą.
  3. W typie C tkanka piersi jest w przeważającej mierze tkanką piersiową, choć mogą występować niewielkie obszary tłuszczu.
  4. W typie D tkanka prawie w całości składa się z tkanki piersi i wygląda na białą.

Podczas wykonywania badania mammograficznego widoczna jest skala od czerni do bieli. Im czarniejszy jest obraz mammograficzny, tym więcej tłuszczu zawiera pierś. Im bielszy jest obraz mammograficzny, tym gęstsza jest pierś.

O zdrowie możesz też zadbać, korzystając z regularnych ćwiczeń, jak te na stronie sport24h.pl.

Piersi zmieniają się z upływem lat.

Z wiekiem piersi stają się coraz bardziej otłuszczone, a badania mammograficzne są coraz bardziej czarne. Z tego powodu typy A i B występują znacznie częściej u starszych kobiet, natomiast typy C i D u kobiet młodszych lub w młodszym wieku. Z drugiej strony należy podkreślić, że kobiety z gęstymi piersiami typu C i D są znacznie bardziej narażone na raka piersi niż te, które mają piersi z większą ilością tkanki tłuszczowej. Jakby tego było mało, jeśli piersi mają gęstą strukturę, znacznie trudniej jest wykryć w nich guz.

Badania przesiewowe w zależności od rodzaju piersi.

Rodzaj badań kontrolnych, którym poddawana jest kobieta, różni się znacznie w zależności od rodzaju piersi. Jeśli pierś jest zbyt gęsta i prawie pozbawiona tłuszczu, kobieta powinna wykonać badanie mammograficzne i ultrasonograficzne. W przypadku piersi typu A lub B wystarczy badanie mammograficzne, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i nie ma żadnych problemów. Eksperci zalecają, by od 40. roku życia co roku wykonywać badanie mammograficzne, a w przypadku zbyt gęstych piersi uzupełnić je badaniem ultrasonograficznym.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.