Dlaczego w okolicach odbytu pojawiają się krosty?

krosty

Obecność krost w odbycie jest stosunkowo częstą patologią, która ma różny stopień nasilenia w zależności od ich pochodzenia i stopnia rozwoju. Świąd, swędzenie, stan zapalny czy ból w okolicy odbytu i okolicy okołoodbytniczej to niektóre z objawów, w przypadku których zawsze konieczna jest konsultacja lekarska w celu zdiagnozowania przyczyn powstawania krostek i ustalenia odpowiedniego leczenia.

Zanim zagłębisz się w temat, możesz też zajrzeć na https://www.infokurier.pl, gdzie możesz znaleźć fachowe odpowiedzi na różne, nurtujące Cię pytania na temat zdrowia.

Dlaczego w okolicach odbytu pojawiają się krosty?

Krostki, które pojawiają się zarówno po wewnętrznej stronie samego odbytu, jak i w okolicy okołoodbytniczej, mogą mieć różny wygląd i zmienny rozwój. Ważne jest poznanie przyczyny ich pojawienia się, aby móc je wyleczyć, ale także wykluczyć inne patologie, takie jak hemoroidy, brodawki czy guzki, które mogą świadczyć o łagodnych lub złośliwych nowotworach. Wśród głównych przyczyn powstawania krostek w odbycie, do najczęstszych należą:

Zaburzenia lub niedrożność gruczołu.

Wewnątrz kanału odbytu znajduje się szereg gruczołów, które pełnią różne funkcje, w tym utrzymują obszar odpowiednio nasmarowany, aby ułatwić wypróżnianie. Różne przyczyny, głównie obecność drobnoustrojów pochodzenia bakteryjnego, mogą spowodować zakażenie lub niedrożność tych gruczołów, wywołując ropne krostki.

Zapalenie mieszków włosowych

Krostki, które pojawiają się w okolicy okołoodbytniczej, a nawet na narządach płciowych, mogą być czasem spowodowane stanem zapalnym mieszków włosowych znajdujących się w tej okolicy. Złe golenie, które mogło spowodować małą ranę, może być czynnikiem wyzwalającym pryszcza. Zapalenie mieszków włosowych może być również łojotokowe, czyli spowodowane nagromadzeniem oleju lub wilgoci w danym miejscu. Często jest to spowodowane np. noszeniem zbyt ciasnej i nieoddychającej bielizny.

Infekcje

Każda infekcja, wirusowa lub bakteryjna, która może mieć swoje źródło w odbycie lub okolicy okołoodbytniczej może powodować pryszcze. Często pojawiają się również, gdy dochodzi do zakażenia wewnętrznego, np. zakażenia dróg moczowych. Odpowiednia higiena w tych przypadkach jest niezbędna, aby zapobiec tego typu patologii.

Alergie

Nie jest to bardzo częsta przyczyna, ale alergie i nietolerancje, zwłaszcza pokarmowe, mogą objawiać się w postaci schorzeń skóry, także w okolicy okołoodbytniczej.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Jak zaznaczyliśmy, obecność krostek w odbycie zawsze powinna wiązać się z konsultacją ze specjalistą, ponieważ może być objawem chorób dotyczących układu pokarmowego, a konkretnie jelit. Zwłaszcza jeśli krostkom w odbycie towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, wymioty czy gorączka, należy ustalić przyczynę, ponieważ może to być niezdiagnozowana choroba Leśniowskiego-Crohna.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.