Jak skutecznie schudnąć?

Jak skutecznie schudnąć – to pytanie zadaje sobie wielu ludzi w różnym wieku. W internecie znaleźć możemy wiele sposobów na odchudzanie, jednak nie wszystkie są skuteczne. Restrykcyjne diety, takie jak np. dieta 1000 czy 1200 kcal to prosta droga do efektu jojo. Odchudzanie to proces, który musi trwać. Nie zrzucimy kilkunastu kilogramów w miesiąc. W końcu nadmiar tłuszczu odkładał się w naszym organizmie przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Skuteczne odchudzanie powinno być przede wszystkim rozłożone w czasie. Przyjmuje się, że bezpieczne tempo odchudzania to 0,5-1 kg tygodniowo. Jest to tempo, które pozwala uniknąć wystąpienia efektu jojo. Efekt jojo jest wynikiem zbyt restrykcyjnych diet. Nie jestem w stanie zbyt długo wytrzymać na diecie 1000 czy 1200 kcal, a po jakimś czasie wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Stracone w czasie diety kilogramy szybko do nas wracają. Jest to właśnie efekt jojo. Odchudzanie w tempie 0,5-1 kg tygodniowo jest ważne także dla zachowania lepszego wyglądu. Takie wolne odchudzanie pozwala naszej skórze dostosować się do nowego ciała. W odchudzaniu ważna jest zarówno dieta, jak i aktywności fizyczna. Dzięki temu nie tylko schudniemy, ale także utrzymany szczupłą sylwetkę.

Skuteczna dieta odchudzająca powinna dostarczać nam mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to tak zwany deficyt kaloryczny. Spowoduje to, że nasz organizm sięgnie po brakującą ilość energii do tkanki tłuszczowej. Deficyt powinien wynosić 20-30% naszego dziennego zapotrzebowania. Zapotrzebowanie na kalorie możemy obliczyć przy pomocy gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie. Następnie wystarczy odjąć 20-30% kalorii. W ten sposób otrzymamy kaloryczność naszej diety odchudzającej.

Dieta odchudzająca powinna być urozmaicona i zbilansowana. Nie ma nic gorszego niż monodiety, które nie dostarczają nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo jedzenie w kółko tego samego w końcu nam się znudzi. Przez to nie wytrwamy zbyt długo na takiej diecie. W każdym posiłku powinny znaleźć się źródła węglowodanów, tłuszczu i białka. W czasie diety warto ograniczyć spożycie słodyczy, słodkich napojów i fast-foodów. Oczywiście raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić na niezdrową przekąskę. Warto włączyć do diety dużo warzyw i owoców. Zawierają one wiele witamin i minerałów, a także błonnik, który zwiększa uczucie sytości. Alternatywą dla słodyczy mogą być batoniki proteinowe, które możemy kupić w wersji bez cukru.

Skuteczne odchudzanie to nie tylko dieta, ale również aktywność fizyczna. Treningi siłowe dostarczają naszym mięśniom bodźców do wzrostu. Z kolei większa ilość mięśni to więcej kalorii spalonych w ciągu dnia. Więcej mięśni ułatwi nam utrzymanie szczupłej sylwetki. Dodatkowo będziemy mogli jeść więcej kalorii bez obawy o to, że przytyjemy. Treningi siłowe możemy wykonywać na siłowni, bądź w domu. Oprócz tego pomocne w odchudzaniu będą treningi cardio, dzięki którym spalimy więcej kalorii w ciągu dnia.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.